Zaburzenia hormonalne
Zaburzenia hormonalne to problemy z równowagą gospodarki hormonalnej w organizmie, powodujące wiele uciążliwych objawów i dolegliwości. Jej niewłaściwe funkcjonowanie objawia się wahaniami wagi, pojawieniem się nadmiernego owłosienia, huśtawkami nastroju oraz na przykład spadkiem libido, zmianami skórnymi czy zaburzeniami cyklu menstruacyjnego.
Przyczyną tego stanu rzeczy są najczęściej schorzenia narządów odpowiedzialnych za produkcję danego hormonu takich jak jajniki, nadnercza czy tarczyca, a także naturalne procesy zachodzące w organizmie – dojrzewanie lub menopauza, niewłaściwa dieta i niezdrowy styl życia czy silny stres.
Choroby tarczycy
Tarczyca jest odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów takich jak trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4), które wpływają na przemianę materii.
Większość zaburzeń związanych jest z nieprawidłowościami w wydzielaniu hormonów tarczycowych. Wśród chorób tarczycy najczęściej występują:
- niedoczynność, kiedy produkuje ona za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu;
- nadczynność, czyli nadmierne wydzielanie hormonów;
- choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, gdzie w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy;
- choroba Gravesa i Basedowa będąca schorzeniem autoimmunologicznym, gdzie organizm produkuje przeciwciała przeciwko receptorowi TSH, pobudzające tarczycę do wydzielania hormonów, co prowadzi do objawów nadczynności tarczycy;
- guzki tarczycy, które mogą, ale nie muszą, doprowadzić do rozwoju nowotworu.